Obchodné právo


  • zakladanie, zmeny, zlúčenie, zrušenie a likvidácia obchodných spoločností, 
  • vypracovanie a posudzovanie všetkých typov obchodnoprávnych zmlúv, 
  • spracovanie právnych stanovísk a iných právnych dokumentov,
  • spracovanie vnútorných predpisov obchodných spoločností,
  • vymáhanie pohľadávok (kompletný právny servis od výzvy na úhradu pohľadávky až po jej vymáhanie v exekučnom konaní), 
  • zastupovanie klienta v obchodnoprávnych sporoch. 

Zmluva o dielo


„Keď založíte jasné vzťahy na začiatku, v budúcnosti nedôjde k ich spochybeniu“.


 
  • Odhliadnuc od Kúpnej zmluvy je Zmluva o dielo najvýznamnejším zmluvným typom v obchodnej praxi. Dovolíme si tvrdiť, že do styku so Zmluvou o dielo príde každý obchodný subjekt v rámci svojej podnikateľskej  praxe. Či už je to výstavba alebo rekonštrukcia budovy určenej na podnikanie, objednanie a dodanie technologického zariadenia potrebného k výkonu práce alebo „len“ oprava a úprava určitej veci.

    Aj keď tento zmluvný typ je sa v praxi veľmi často  používa, dochádza pri jeho použití veľa krát k pochybeniam a omylom, ktorých dôsledkom sú dlhoročné spory medzi jeho účastníkmi. Stáva sa tak z dôvodu, že Zmluva o dielo je vo svojom súhrne komplikovaným komplexom práv a povinností s množstvom súvislostí, ktoré je náročné ustrážiť. Taktiež je tomu tak z toho dôvodu, že skutočnosti vzniknuté na základe zmluvy o dielo sú poväčšine veľmi zložité na dokazovanie v súdnom konaní. 
  • Z uvedených dôvodov je pre podnikateľský subjekt priam povinnosťou venovať náležitú pozornosť zákonným ustanoveniam Zmluvy o dielo a vedieť aké dôsledky právne predpisy s týmto právnym úkonom spájajú. Zároveň si treba uvedomiť, že čím viac sú niektoré ustanovenia Zmluvy o dielo v Obchodnom zákonníku vyjadrené len vo všeobecnej podobe, tým viac stúpa význam uzatvorenia písomnej Zmluvy o dielo a najmä zmluvnej špecifikácie chýbajúcich pravidiel, ktoré nie sú upravené v Obchodnom zákonníku. 
  • Z uvedeného je zrejmé, že účastníci Zmluvy o dielo jej podpisom uskutočňujú právny úkon s vážnymi dôsledkami. Z uzatvorenia Zmluvy o dielo vyplýva pre objednávateľa a zhotoviteľa celá rada rôznych variant práv a povinností, ktoré pre nich vyplývajú buď z jednotlivých ustanovení zmluvy alebo priamo zo zákona.

    Zmluvné strany si teda musia uvedomiť, že podpisom Zmluvy o dielo vznikajú:
  1. práva a povinnosti, na ktorých sa zmluvné strany vzájomne dohodli a ktoré sú v zmluve výslovne stanovené,
  2. práva a povinnosti, ktoré nie sú v zmluve výslovne stanovené, ale vyplývajú z kogentných ustanovení zákonov a to napr. z obchodného zákonníka, z občianskeho zákonníka, zo zákona o konkurze a vyrovnaní, prípadne z ďalších platných právnych predpisov,
  3. práva a povinnosti, ktoré nie sú v zmluve výslovne stanovené, ale vyplývajú z dispozitívnych ustanovení zákona a to najmä Obchodného zákonníka; tieto práva a povinnosti sa stávajú záväznými z dôvodu, že písomná Zmluva o dielo tieto práva a povinnosti žiadnym spôsobom neupravuje a ani túto dispozitívnu úpravu uvedenú v zákone žiadnym spôsobom nevylučuje,
  4. práva a povinnosti, ktoré nie sú výslovne stanovené v zmluve alebo platných právnych predpisoch, ale zodpovedajú obchodným zvyklostiam všeobecne zachovávaným v príslušnom obchodnom odvetví (tzv. odvetvové zvyklosti), ak nie sú v rozpore so zmluvou alebo zákonom; pričom zvyklosti sa stávajú záväznými priamo z ustanovenia § 264 ods. 1 Obchodného zákonníka aj keď zmluva na ne neodkazuje.

  • Postup pred uzatvorením Zmluvy o dielo

  • Osoba, ktorá si objednáva zhotovenie diela je podľa zákonnej terminológie objednávateľom. Dielo si u zhotoviteľa objednáva preto, lebo sa v danej problematike neorientuje a to na rozdiel od zhotoviteľa, ktorý je vo svojej oblasti odborníkom. Zhotoviteľ ako osoba uskutočňujúca dielo a osoba zodpovedná za jeho výsledok, by mal byť profesionálom ovládajúcim všetky právne predpisy, technické normy a technologické postupy týkajúce sa zhotovovania diela. 
  • Pre objednávateľa môže byť v dnešnej dobe celkom náročné nájsť v príslušnej oblasti skúseného profesionála s dobrými referenciami. Významným vodítkom pre objednávateľa, aby dokázal odhadnúť kvalifikáciu zhotoviteľa, by malo byť posúdenie nasledovných piatich kľúčových znakov zhotoviteľa:
  1. dĺžka pôsobenia zhotoviteľa na trhu, 
  2. aké zákazky zhotoviteľ doteraz realizoval, 
  3. platobná disciplína zhotoviteľa,
  4. prístup zhotoviteľa k vybavovaniu reklamácií,
  5. ako má zhotoviteľ poistenú svoju zodpovednosť pri výkone podnikateľskej činnosti.
  • Ak si objednávateľ na základe takýchto znakov vytipoval vhodného (v našom ponímaní to znamená zodpovedného a odborne zdatného a skúseného zhotoviteľa), môže pristúpiť k príprave procesu negociácie Zmluvy o dielo.
  • Prvý krok, ktorý uskutočňuje objednávateľ voči zhotoviteľovi, je oslovenie zhotoviteľa a prekonzultovanie predmetu plnenia z vecnej stránky. V rámci tohto kroku si obsah zmluvy z vecného hľadiska musia medzi sebou prejsť priamo zmluvné strany alebo ich technický odborníci. Pri takomto jednaní by sa mali objednávateľ so zhotoviteľom dohodnúť na nasledovných podstatných skutočnostiach týkajúcich sa budúceho diela:
  1. aké dielo má objednávateľ záujem zhotoviť, 
  2. cenu diela,
  3. platobné podmienky,
  4. ako sa určí cena prípadných naviac prác,
  5. podmienky vykonania diela zo strany zhotoviteľa,
  6. akou časťou diela budú poverený subdodávatelia a o akých subdodávateľov sa jedná,
  7. možnosť uskutočnenia zmien dohodnutého diela,
  8. podmienky odovzdania a prevzatia diela,
  9. záručné doby a podmienky reklamačného konania.
  • Pri tomto prvom kroku by mala byť najskôr prejednaná  presná špecifikácia diela. Aj keď si to strany neuvedomujú, ale obe majú vlastnú predstavu o tom, ako bude dielo vyzerať. Z tohto dôvodu je pre objednávateľa nesmierne dôležité detailne si vzájomné predstavy rozobrať, vysvetliť si ich a následne si ich vzájomne odsúhlasiť. Najlepšie bude, ak tak strany uskutočnia v písomnej forme. Zmysel takéhoto konania je ten, že ak si strany dokážu dostatočne precízne charakterizovať dielo, nestane sa neskôr určenie predmetu a rozsahu diela sporným, dielo bude uskutočnené podľa predstáv objednávateľa a ten bude ochotný za dielo zhotoviteľovi zaplatiť v súlade s podmienkami Zmluvy o dielo. Takýmto zodpovedným konaním sa strany môžu vyhnúť eventuálnemu sporu z dôvodu neuhradenia ceny za dielo, ktoré sú v praxi veľmi časté.
  • Keďže v zákone nie je stanovené žiadne pravidlo týkajúce sa formy Zmluvy o dielo, musia sa objednávateľ so zhotoviteľom okrem vecnej stránky dohodnúť aj na tom, či zmluvu uzatvoria v písomnej alebo ústnej forme. Pretože k samotnému vzniku Zmluvy o dielo môže dôjsť už vtedy, ak sa zmluvné strany ústne dohodnú na špecifikácií diela a cene za dielo. V takomto prípade je Zmluva o dielo platne uzatvorená a jednotlivé práva a povinnosti budú spravované ustanoveniami Obchodného zákonníka. Povinnosť uzatvoriť Zmluvu o dielo v písomnej forme je stanovená jedine vtedy, ak jedna strana pri rokovaní o uzatvorení zmluvy prejavila vôľu, aby sa zmluva uzatvorila v písomnej forme. 
  • Vzhľadom k možnosti ľahko preukázať na čom sa zmluvné strany vzájomne dohodli, je jednoznačne vhodné a odporúčané uzatvoriť zmluvu v písomnej forme. V prípade, ak písomne uzatvorená zmluva bude obsahovať ustanovenie, že sa môže zmeniť alebo zrušiť iba písomne, treba pamätať, že nebude možné akékoľvek ustanovenie zmluvy zmeniť jednostranne ale len vzájomnou dohodou oboch zmluvných strán.
  • Zároveň je vhodné, aby si strany pri týchto rokovaniach ujasnili aký je celkový účel zmluvy, prečo je zmluva uzatváraná. Rozumie sa ním hospodársky cieľ, ktorý má byť plnením podľa zmluvy dosiahnutý. Aby takéto ujasnenie malo zmysel, musí byť základný účel v zmluve výslovne vyjadrený. Takéto určenie účelu zmluvy je potom predvídavou obranou strany proti možnému zneužitiu ustanovení zmluvy druhou zmluvnou stranou. Vymedzenie účelu zmluvy zároveň poskytuje možnosť zániku zmluvy formou odstúpenia dotknutej strany a to v prípade, ak dôjde k podstatnej zmene okolností, za ktorých sa zmluva uzatvorila. 
  • Až po týchto „predbežných“ krokoch by mali strany ich vzájomné dojednania predložiť právnikom na spracovanie návrhu zmluvy, v ktorom už budú presne vymedzené ich vzájomné vecné dojednania a zadefinované konkrétne práva, povinnosti a podmienky zhotovovania diela.