Občianske právo


  • zrušenie a vyporiadania podielového spoluvlastníctva k pozemkom,
  • zastupovanie klienta v rozvodovom konaní,
  • vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov,
  • vypracovanie a posudzovanie všetkých typov občianskoprávnych zmlúv,
  • právo nehnuteľností - prevody nehnuteľností, zriaďovanie záložných práv a vecných bremien k nehnuteľnostiam, nájom a podnájom nehnuteľností,
  • zastupovanie v občianskoprávnych sporoch.
  • ochrana osobnosti fyzických osôb a dobrej povesti právnických osôb.

  • Zmluva o prevode vlastníctva bytu


"Bytové družstvo nemá právny nárok na to, aby si podmieňovalo vydanie Prehlásenia o neexistencii nedoplatkov, podpísaním Čestného prehláseniao prevzatí záväzkov zo strany nadobúdateľa bytu".

 
  • Zmluva je najznámejším typom zmluvy v občianskej praxi. Vo svojej podstate ide o špecifický typ kúpnej zmluvy, pretože v prípade prevodu vlastníckeho práva k bytu sa okrem ustanovení Občianskeho zákonníka o kúpnej zmluve použijú aj ustanovenia Zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v platnom znení. Kúpna zmluva, ktorej predmetom je prevod vlastníckeho práva k bytu, sa od štandardnej kúpnej zmluvy v mnohom líši. Je preto veľmi dôležité zabezpečiť, aby zmluva mala všetky zákonom vymedzené náležitosti, v opačnom prípade by zmluva svojim obsahom odporovala zákonu a bola by neplatná.
  • V prvom rade v zmluve o prevode musí byť presne špecifikovaný predmet zmluvy. To znamená, že je potrebné v zmluve uviesť presný popis bytu a príslušenstva bytu, vymedzenie polohy bytu v dome s označením čísla bytu, čísla vchodu, určenie rozsahu podlahovej plochy a vybavenia bytu, súpisné číslo bytového domu, druh pozemku a číslo parcely, na ktorom je bytový dom postavený, výmeru, číslo Listu vlastníctva a katastrálne územie.
    Zmluva musí obsahovať aj výšku spoluvlastníckych podielov na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a výška spoluvlastníckeho podielu na pozemku, na ktorom je bytový dom postavený.
  •  Zmluva musí ďalej obsahovať určenie a popis spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva, úpravu práv k pozemku zastavanému domom a k priľahlému pozemku.
  • V Zmluve o prevode vlastníctva bytu je ďalej potrebné uviesť, akým spôsobom je zabezpečená správa domu. Ide o ďalšiu veľmi podstatnú odlišnosť Zmluvy o prevode, s ktorou je spojená povinnosť priložiť k Zmluve o prevode vlastníctva bytu Vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv. Vyhlásenie je však jediným dokumentom, ktorý je predávajúci povinný pre účely prevodu bytu od správcu zabezpečiť. V praxi sa však stáva, že správca požaduje od budúceho nadobúdateľa bytu, aby písomným prehlásením prevzal na seba všetky záväzky, ktoré vzniknú z titulu vyúčtovania služieb spojených s bývaním za obdobie, kedy byt vlastnil predávajúci. 
    Upozorňujeme, že tento postup správcu je nesprávny a správca nemá právny nárok žiadať od budúceho nadobúdateľa podpis takéhoto prehlásenia a ani podmieňovať vydanie Prehlásenia o neexistencii nedoplatkov podpísaním Čestného prehlásenia o prevzatí záväzkov. 

  • V opačnom prípade sa nadobúdateľ vystavuje riziku zodpovednosti za vyúčtovanie nedoplatkov na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu, ktorých vznik spôsobil predávajúci.
  • V neposlednom rade netreba zabúdať na skutočnosť, že podpis predávajúceho na zmluve musí byť úradne osvedčený. Následné katastrálne konanie je spojené s povinnosťou uhradiť správny poplatok vo výške 66,- €.
  • Vlastnícke právo k bytu prechádza na kupujúceho odo dňa rozhodnutia príslušného katastrálneho odboru o povolení vkladu do katastra nehnuteľnosti.
  • S najčastejšou chybou, ktorú je možné vidieť v neprofesionálne pripravenej zmluve o prevode vlastníctva bytu, je ustanovenie, podľa ktorého by zmluva mala nadobudnúť právnu účinnosť vkladom vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.
  • Takéto nevhodné dojednanie spôsobuje, že zmluva nikdy nenadobudne právnu účinnosť, pretože správa katastra nemôže vykonať vklad vlastníckeho práva na základe právneho úkonu, ktorého právne účinky by mali nastať až po vklade vlastníctva do katastra nehnuteľností.