Rodinné právo


  • právne poradenstvo vo veciach úpravy vyživovacích povinností k maloletým deťom,
  • právne poradenstvo vo veciach styku rodičov s maloletými deťmi,
  • vypracovanie a posudzovanie Dohôd o výkone rodičovských práv,
  • zastupovanie klienta v konaní o osvojenie detí.

 
  • Rozvod manželstva

"Rozvod je jediný právom uznaný spôsob zániku platného manželstva počas života manželov".

  • Rozvod manželstva patrí k zásadným životným krokom, ktorý ovplyvní život nielen rozvádzajúcich sa manželov, ale aj ich detí. Je preto veľmi dôležité, aby si manželia tento krok dobre uvážili a zároveň urobili maximum preto, aby mu predišli. Rozvod by mal byť až poslednou možnosťou riešenia manželských problémov.
  • V konaní o rozvod treba podať návrh na rozvod a to na okresný súd v obvode, kde majú manželia posledné spoločné bydlisko, ak tam jeden z nich stále žije. Návrh na rozvod by mal obsahovať: meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu účastníkov, štátne občianstvo a pravdivý opis okolností a rozhodujúcich skutočností, podpis navrhovateľa a dátum. K návrhu je potrebné priložiť fotokópiu sobášneho listu, rodných listov detí a doklad o poslednom spoločnom bydlisku. S podaním návrhu vzniká poplatková povinnosť uhradiť súdny poplatok vo výške 66,- €.
  • Keďže je rozvod založený na sporovom základe, je súd povinný zakaždým skúmať dôvody rozvratu manželstva, ako aj to či nie je možné obnoviť vzájomné spolužitie manželov a skutočnosť, či manželstvo nie je schopné naďalej plniť svoj účel. Právna úprava Zákona o rodine pozná len jediný hmotnoprávny dôvod rozvodu manželstva a tým je vážne a trvalé rozvrátenie vzťahov medzi manželmi. Treba tak zdôrazniť, že ak sú splnené a preukázané dôvody vážneho a trvalého rozvratu vzťahov medzi manželmi bez možnosti obnovenia ich spolužitia, je nutné akceptovať aj napriek spoločenským záujmom na zachovaní manželstva rozvod ako legitímnu formu ukončenia manželského vzťahu.

  • V prípade, že manželia majú záujem na urýchlení rozvodového konania, je potrebné, aby bol návrh na rozvod profesionálne spracovaný a obsahoval všetky zákonné náležitosti, pretože ak niektorá z nich chýba, súd Vás vyzve, aby ste návrh doplnili. Týmto krokom môžete úplne zbytočne stratiť aj dva mesiace.
  • Za účelom urýchlenia konania je taktiež vhodné, aby bol spolu s návrhom zaplatený súdny poplatok, bol k nemu priložený súhlas obidvoch manželov s rozvodom a v prípade maloletých detí aj dohoda o úprave rodičovských práv a povinností k maloletým deťom.  Po podaní kompletného návrhu, súd spravidla veľmi rýchlo vytýči termín pojednávania a predvolá manželov na pojednávanie. V takýchto prípadoch nie je nezvyčajné, ak pojednávanie spolu s vyhlásením rozsudku trvá len okolo 15 minút. Keďže manželia majú právo vzdať sa odvolania voči rozsudku, takýto rozsudok sa stane právoplatným už dňom doručenia obidvom účastníkom. Súd v takomto prípade vydá skrátený rozsudok.
  • Ak jeden z manželov prijal pri uzavretí manželstva priezvisko druhého z nich, môže do troch mesiacov po právoplatnosti rozsudku o rozvode oznámiť ústne alebo písomne matričnému úradu prijatie svojho pôvodného priezviska. Druhý z manželov nemôže prijatie pôvodného priezviska ovplyvniť. Priezvisko spoločných detí však zostáva po rozvode nezmenené aj v prípade zmeny priezviska rodiča.
  • Veľmi často sa stáva, že manželia by chceli hneď pri rozvode riešiť aj rozdelenie spoločného majetku, čo však možné nie je. Ak manželia majú záujem dohodnúť sa na vyporiadaní majetku už počas rozvodového konania, riešením môže byť, ak manželia uzavrú medzi sebou Zmluvu o budúcej dohode o vyporiadaní ich bezpodielového spoluvlastníctva a následne po rozvode uzavrieť riadnu Dohodu o vyporiadaní. Je tomu tak z dôvodu, že vyporiadať bezpodielové spoluvlastníctvo manželov je možné až po právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva. Pokiaľ ide o spôsoby vyporiadania majetku, najvhodnejším a najrýchlejším spôsobom je určite vzájomná písomná dohoda bývalých manželov o vyporiadaní ich spoločného majetku. Ak sa však bývalý manželia nevedia dohodnúť na delení spoločného majetku medzi sebou, vyporiada ich majetok súd a to na návrh jedného z nich.