Správne právo


  • poskytovanie právnych služieb vo veciach územného, stavebného a kolaudačného konania,
  • správne žaloby voči nezákonným rozhodnutiam a postupom orgánov verejnej správy,
  • zastupovanie pred orgánmi verejnej správy.

 
  • Stavebné povolenie

"Rozdiel medzi stavebným povolením a ohlásením spočíva v charaktere stavby".

  • Stavby, ich zmeny a udržiavacie práce na nich sa môžu uskutočňovať iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu. Stavebné povolenie je nevyhnutné pri stavbách každého druhu bez ohľadu na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania. Stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, a to najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.
  • Ohlásenie stavebnému úradu postačí pri jednoduchých stavbách (napr. prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a výšku 15 m, oporné múry), pri drobných stavbách (napr. prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m ako sú letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny; oplotenie, prípojky stavieb), pri stavebných úpravách, udržiavacích prácach, stavbách elektronických komunikačných sietí, reklamných stavbách. Stavebný zákon zároveň určuje v ktorých prípadoch nie je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie. 
  • Je tomu tak v prípadoch krátkodobých prenosných zariadeniach (ako sú predajné stánky, konštrukcie a zariadenia na slávnostnú výzdobu a osvetlenie budov), v prípadoch bežných udržiavacích prác (ako sú opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia, opravy a výmena vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí, výmena klimatizačného zariadenia, výťahu, vykurovacích kotlov a telies a vnútorných rozvodov, výmena zariaďovacích predmetov, najmä kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň, maliarske a natieračské práce).

  • Pred realizáciou stavby, pre ktorú zákon vyžaduje stavebné povolenie, je stavebník povinný požiadať stavebný úrad o stavebné povolenie. Žiadosť o stavebné povolenie je potrebné správne vyplniť a priložiť všetky požadované prílohy ako je doklad o vlastníckom práve, projektová dokumentácia, stanoviská dotknutých orgánov, aby stavebník zbytočne nepredlžoval stavebné konanie. 

  • Stavebník je tiež povinný uviesť zoznam účastníkov stavebného konania, ktorí sú mu známi. Mená susedov je možné zistiť napr. na webovej stránke katastra Slovenskej republiky podľa čísla parciel. Ak je žiadosť o stavebné povolenie kompletná, Stavebný úrad oznámi začatie stavebného konania, v opačnom prípade konanie preruší a vyzve stavebníka na doplnenie jeho žiadosti.
  • Aby mal stavebník istotu, že jeho žiadosť o vydanie stavebného povolenia bude úplná, je vhodné, aby stavebník vopred prekonzultoval svoj stavebný zámer na príslušnom stavebnom úrade, pretože postup stavebných úradov sa líši. Taktiež odporúčame zabezpečiť si súhlasné vyjadrenia dotknutých orgánov dostatočne dlho pred podaním žiadosti o vydanie stavebného povolenia. Každá inštitúcia má lehotu 30 dní na vyjadrenie a je zbytočné predlžovať stavebné konanie čakaním na ich vybavenie.
  • V prípade, že stavebník bude stavať iným spôsobom ako je to bežné vzhľadom na podmienky Stavebného zákona (napr. ak stavia na hranici pozemku alebo chce mať okná bližšie ako 7 m od obytných miestností na susedovej stavbe alebo ak potrebuje počas realizácie stavby prístup z pozemku suseda) je potrebné, aby sa stavebník vopred dohodol so susedmi a našiel kompromisy, lebo dodatočné riešenie pripomienok susedov zvyšuje riziko zbytočného predlžovania stavebného konania.
  • Po predložení žiadosti s kompletnými prílohami a zaplatením správneho poplatku, Stavebný úrad do 7 dní oznámi začatie stavebného konania a určí účastníkom konania lehotu, v ktorej môžu uplatniť svoje námietky. Keďže v stavebnom konaní platí tzv. koncentračná zásada, po termíne určenom Stavebným úradom sa na námietky účastníkov konania už neprihliada.
  • V prípade, že nebolo prerušené stavebné konanie z dôvodu nekompletnej žiadosti, zásadných chýb v projekte alebo nesúhlasu osôb, ktorých sa to týka, vydá stavebný úrad stavebné povolenie. V ňom určí záväzné podmienky uskutočňovania a užívania stavby, rozhodne o námietkach účastníkov konania.